Bałkany Badylkiem - przygotowania

maja 29, 2019


Bałkany wiosną - zapadła w końcu decyzja o podróży do tej pięknej krainy! 

Objazdówka mini-camperem po Bałkanach 

Zakupiony jesienią van o imieniu Badylek stał grzecznie i czekał całą zimę na swoją pierwszą, większą wyprawę. Zimą odwiedził z nami kilka razy pobliskie Sudety ale to wszystko a'propos testów i nauki jazdy nim. Drżenie o kondycję staruszka było zatem ciągle podsycane naszą niepewnością i brakiem doświadczenia. W głowach kręciłyśmy filmy o holowaniu go do Polski lub naprawie w jakimś podejrzanym warsztacie. 

  

Bałkany - ubezpieczenie assistance na stary samochód ciężarowy

Aby zapewnić sobie jakikolwiek komfort psychiczny postanowiłyśmy poszukać jakiegoś sensownego Assistance do nowej umowy OC. Nie było to prostym zadaniem, ponieważ dla samochodów powyżej pewnego wieku ubezpieczalnie windują dość wysoko cenę i wprowadzają różne ograniczenia związane z pomocą w razie awarii. Ponadto okazało się, że auto jest zarejestrowane jako ciężarowe, na co nie zwróciłyśmy uwagi przy zakupie i rejestracji. W podpunktach umów ubezpieczycieli, zwykle drobnym maczkiem widniała formułka, że „pomoc nie dotyczy aut ciężarowych”. Najprościej więc było przerejestrować samochód z ciężarowego na osobowy, tym bardziej, że faktycznie takim był. Ktoś kiedyś zapewne potrzebował uciec przed akcyzą lub odliczał VAT i tak zostało. Na szczęście udało się wszystko odkręcić bez większych problemów. Stacja diagnostyczna wydała papiery, urząd je przyjął i można było czekać na nowy dowód rejestracyjny. Trochę w nerwach, bo wszystko załatwiane w biegu na ostatnią chwilę. Na szczęście dowód odebrałyśmy 2 dni przed wyjazdem.

Tata Agaty dzielnie walczący z zamocowaniem szafki do podłogi Badylka

Bałkany - wyposażenie vana i przygotowanie go do podróży

Bezczynnie jednak nie czekałyśmy. Dopiero teraz zaczęła się zabawa i nerwówka organizacyjna. Przede wszystkim musiałyśmy przygotować i wyposażyć auto w taki sposób, żeby wygodnie w nim funkcjonować przez ponad 2 tygodnie. Wymontowałyśmy 2 siedzenia z drugiego rzędu i zleciłyśmy znajomemu stolarzowi wykonanie szafki według naszego projektu. Szafka miała zająć miejsce jednego z foteli i nie zagradzać swobodnego przejścia do kabiny kierowcy. Miała też pomieścić 2 duże pojemniki na wodę, butlę gazową, kuchenkę, lodówkę (wymontowaną spod usuniętego fotela), zlew i szufladę. Stolarz był zawalony robotą więc szafkę zamiast odebrać tydzień przed wyjazdem, odebrałyśmy dosłownie przedostatniego dnia. Poprawek już nie dało się zrealizować. Zamocowanie szafki w Badylku zajęło nam, mojemu tacie i bratu całe 2 popołudnia, łącznie z wieczorami. Miał to być czas poświęcony na pakowanie więc byłyśmy grubo w tyle. 


Problem z zamocowaniem szafki polegał na tym, że chciałyśmy ją przykręcić czterema śrubami dokładnie w tym miejscu, gdzie wykręciłyśmy fotel (by nie wiercić w aucie nowych otworów). Podczas jazdy działają na przedmioty bardzo duże siły więc nie można sobie pozwolić na złe mocowanie. Mogłaby taka szafka okazać się bardzo niebezpieczna. Trzeba było wykonać dokładny szablon otworów, przykręcić solidne grube kątowniki i w dokładnych miejscach nawiercić otwory na śruby. Kiedy szafka stanęła już solidnie na swoim miejscu, zostało jeszcze zainstalowanie sprzętów, czyli pojemników na wodę, pompki, syfonu i odpływu do zlewu.  


Do szafki dokupiłyśmy prysznic (zasilany gniazdem zapalniczki), który miał pełnić rolę kranu oraz stalową kuwetę spożywczą, z której wykonałyśmy micro zlew. Wszystko okazało się fajnie pomyślane, jednak brak czasu sprawił, że nie do końca zagrało jak trzeba. W tej całej gorączce przedwyjazdowej obmyśliłyśmy to i tak w miarę sprytnie. 
Poprawki wymaga na pewno "kran". Słuchawka prysznicowa ma za duży rozbryzg (jak to prysznic) i za bardzo chlapie. Uchwyt na przyssawkę, który miał ją trzymać nie przylega do chropowatej powierzchni blatu. W związku z tym musiałyśmy trzymać tą słuchawkę zamiast swobodnie korzystać. W planie na następny wyjazd jest modyfikacja wylewki na zwykły kranik camperowy.  Zakupiłyśmy też dziesiątki innych, mniej lub bardziej potrzebnych do wyjazdu rzeczy, takich jak: wspomniane wyżej 13L pojemniki na wodę, kuchenkę gazową przystosowaną do kartuszy i butli, butlę gazową 2kg z wężykiem do kuchenki, kartusze gazowe, siatkę bagażową pod sufit, pojemniki do przechowywania żywności itp., akcesoria samochodowe (nowy akumulator pod siedzenie, olej, płyn chłodniczy, linka holownicza, kable rozruchowe, zestaw żarówek (jedna się przydała), narzędzia, kleje, taśmy naprawcze, szybką ładowarkę na gniazdo zapalniczki z kilkoma gniazdami, odbiornik bluetooth do słuchania muzy ze spotify), maty izolacyjne na przednią i przednie boczne szyby, daszek przeciwsłoneczny, krzesła składane campingowe, taboret składany, który pełnił też rolę stolika, wiaderko wc z foliami kompostowalnymi, kabel/adapter gniazda schuko, kanister z zapasowym paliwem, patelnię składaną, organizer na siedzenie, oświetlenie ledowe do wnętrza, itd. itd. Nie sposób wszystkiego wymienić.

 


Dysponowałyśmy więc wygodnym Badylkiem z micro kuchnią, rozkładaną kanapą, firankami i całym stosem dodatkowego wyposażenia, który miał się stać dla nas domem przez najbliższe kilkanaście dni i który miał nam umożliwić naszą bałkańską przygodę. Pozostało tylko kupić prowiant, spakować się i wyruszyć w podróż w nieznane. Podróż tę będziemy opisywały w kolejnych postach.

Bałkany Badylkiem - lista postów, która będzie na bieżąco uzupełniana:

dzień 1 Petrova Gora
dzień 2 Rastoke - kraina młynów wodnych  i Jeziora Plitwickie
dzień 3 Zavratnica - chorwacki fjord
dzień 4 Trekking w Paklenicy
dzień 5 Marina Lucica - opuszczony raj golasówTrogir na szybkoOmis - miłość od pierwszego wejrzenia
dzień 6 Krvavica - opuszczony ośrodek zdrowia dla dzieciMostar ma serce z kamienia
dzień 7 Starożytny StolacDubrownik i wzgórze Srd
dzień 8 Zatoka umarłych Hoteli KUPARI
dzień 9 Boka Kotorska
dzień 10 Park Narodowy Lovcen i Cetynia
dzień 11
dzień 12
dzień 13
dzień 14
dzień 15
dzień 16

   
 Można też urządzać wieczorne imprezki przy winie
  
Śpi się bardzo wygodnie i mimo, iż nie posiadamy webasto to nie marzniemyBałkany "Badylkiem", 19.04-5.05.2019

You Might Also Like

0 komentarze

Instagram