Jeziora Plitwickie - chorwacki klejnot przyrody

czerwca 14, 2019


Nierealne kolory i bajkowe widoki, ściągające tłumy turystów to jedno. Jednak prawdziwym powodem, dla którego Chorwacja traktuje Jeziora Plitwickie jak skarb, jest ich bogactwo przyrodnicze. 

Jeziora Plitwickie - Światowe Dziedzictwo Przyrodnicze UNESCO - Bałkany mini camperem

Teren Jezior Plitwickich uznany został za park narodowy już w 1928 r., a w 1979 r. został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Zwiedzanie parku to piękny spacer pośród 16 niezwykłych jezior, 90 wodospadów i urzekającej swym pięknem zielono-lazurowej scenerii.


 
 

Wszystkie jeziora ułożone są w kaskady, które powstały w wyniku połączenia w jeden ekosystem kilku małych rzek wpływających do siebie. Przez cały dzień podziwiałyśmy, czułyśmy i słyszałyśmy szum wody i dźwięki opadających większych lub mniejszych wodospadów. 

Jeziora Plitwickie - trasy spacerowe pełne drewnianych kładek

Jeziora połączone są ze sobą kilometrami ścieżek, drewnianych kładek i schodów, umożliwiających swobodne przemieszczanie się. Trasy przygotowane są tak, aby można było dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb. Najkrótsze z nich zajmują do 2 godzin, najdłuższe do 8 godzin i więcej. Zwiedzanie ułatwiają statki i kolejka turystyczna (wliczone w cenę wstępu). Warto przyjechać tu o wczesnej godzinie, gdy jeszcze nie ma tłumów. My niestety musiałyśmy odczekać ok. godziny w długiej kolejce do kas a potem do statku.

 

 

 

Ciekawostką jest to, że aż 75% powierzchni parku to lasy (a nie jeziora). Ze względu na dużą różnicę wysokości (wynoszącą aż 880 m) na terenie parku znajduje się aż 11 typów różnych zbiorowisk leśnych. Dominują lasy liściaste i mieszane, szczególnie bukowo-jodłowe. Rosną tu ogromne jodły o wysokości ponad 50 m i średnicy 1,6 m! Inne występujące tu gatunki drzew to: świerk, sosna zwyczajna, dąb bezszypułkowy, grab i jawor. Ponadto nad brzegami jezior i strumieni rosną malownicze wierzby, topole białe i klony włoskie.


  

Inną ciekawostką przyrodniczą jest występowanie tutaj przepięknego storczyka, tzw. obuwika pospolitego o wielkich, żółto-brązowych kwiatach. Warunki panujące w Plitwicach przyczyniły się także do rozwoju endemicznych gatunków mchów żyjących w skupiskach i tworzących urokliwe zielone kaskady, przeplatające się z kaskadami wodospadów. Mchy te tworzą kolonie na brzegach jezior i strumieni – tam, gdzie powstają wodospady. Niestety, wiele unikatowych roślin uległo zniszczeniu w czasie wojny w byłej Jugosławii, kiedy przez park przechodziła linia frontu. Najciekawszymi zwierzętami występującymi w parku są wilki, niedźwiedzie i rzadkie wydry. Ornitolodzy naliczyli tu 126 gatunków ptaków, z których ok. 70 na stałe gniazduje w granicach parku. Nam niestety nie udało się zobaczyć ani storczyków ani żadnych innych ciekawych okazów. Jest więc okazja aby tu kiedyś wrócić.
  
 

Jeziora Plitwickie - szukanie noclegu -  Bałkany mini camperem

Wieczorem zaczęłyśmy szukać noclegu, przemieszczając się w kierunku wybrzeża. Nocleg znalazłyśmy w pobliżu miejscowości Vrhovine. Oprócz nas biwakowały tam jeszcze 2 inne samochody. Miejsce było spokojne i przyjemne, chociaż bez żadnych udogodnień. Niby była jakaś szopka z wodą ale woda nie leciała. Rano odwiedził nas miły piesek. Po śniadaniu ruszyłyśmy prosto nad Adriatyk.


 

Dzień 2 "Bałkany Badylkiem", Chorwacja, Jeziora Plitwickie  21.04.2019

You Might Also Like

0 komentarze

Instagram