Okrąglaki

października 11, 2018


W woj. mazowieckim nad pięknym jeziorem znajduje się kompleks 4 okrągłych budynków, które stoją nieużywane i zapomniane przez wszystkich.

Okrąglaki - zapomniany ośrodek wypoczynkowy

Kompleks wybudowały dla swoich pracowników Zakłady Przemysłu Lnianego. W najlepszym momencie zakłady zatrudniały ok. 10 tys. ludzi. W swoim majątku miały także ośrodek wypoczynkowy. Zakłady splajtowały w 1997 roku, czyli 21 lat temu, sam ośrodek funkcjonował jeszcze przez 10 lat, prowadzony przez prywatną firmę, która go odkupiła. W pewnym momencie, ok. roku 2006 firma straciła zainteresowanie ośrodkiem. Stał więc pusty, nie przynosił zysków, a właściciele nie płacili podatku. Okrąglaki wystawiono w końcu na licytację. 


 ,,Okrąglaki’’ były ośrodkiem wypoczynkowym o wysokim standardzie. Na gości czekało 120 w pełni wyposażonych pokoi, każdy z toaletą i kuchnią. Do tego przestronne przeszklone hole, patia wewnątrz każdej z tych rotund. Turyści mieli do swojej dyspozycji także boisko do koszykówki, piłki nożnej, pokój ze stołami do gry w tenisa, stołówkę, kort tenisowy, plac zabaw dla dzieci. Budynki wraz z łącznikami, które sprawiały że tworzyły one jedność, miały powierzchnię około 7.000m2.


 

    
 Okrąglaki - smutny koniec

Złomiarze, złodzieje oraz wandale przyczyniali się do totalnej dewastacji obiektu, który w niektórych częściach stał się już ruiną. Wszędzie powybijane okna, kruszące się ściny i odpadający tynk. Oglądając zdjęcia w internecie jeszcze sprzed 2 lat zauważyć można, że ośrodek znajdował się nadal w całkiem dobrej kondycji. Pokoje wyglądały jakby je ktoś opuścił dosłownie przed chwilą, w kuchni znajdowały się kotły i talerze, jakby miał ktoś zaraz przyrządzić obiad, a w pokoju socjalnym leżały pościele przygotowane do prasowania. Co takiego musiało się wydarzyć, że nagle w przeciągu ostatniego roku doszło do tak zmasowanego ataku i totalnej dewastacji? Wg mnie wina leży po stronie węszących sensacji gryzipiórków, którzy spowodowali pojawienie się artykułów w ogólnopolskiej prasie i na jednym ze znanych portali internetowych. Informacje wytworzyły chore zainteresowanie nieodpowiednich ludzi tymże ukrytym skarbem. Dziś  nie zostało tu już nic prócz zdumienia i żalu.   7.10.2018

You Might Also Like

0 komentarze

Instagram