Marina Lucica - opuszczony raj golasów

czerwca 28, 2019


Kontynuując naszą podróż wzdłuż wybrzeża Adriatyku dotarłyśmy do miejscowości Primošten w Chorwacji. Naszym celem była eksploracja opuszczonego hotelu Marina Lucica.

Marina Lucica - opuszczony hotel w Primošten

Na pierwszy rzut oka jest to niepozorny budynek ukryty wśród sosen. Nic bardziej mylnego, to ogromny kompleks wypoczynkowy, położony w niezwykle atrakcyjnym miejscu, bo 50m od morza.


 

Hotel Marina Lucica został otwarty w 1971 roku, w okresie rozkwitu popularności Jugosławii jako miejsca turystycznego. Posiadał ok. 700 pokoi z doskonałym wyposażeniem i był wówczas uważany za jeden z najnowocześniejszych hoteli na wybrzeżu Adriatyku.

 
  Marina Lucica - pierwszy w Europie hotel dla naturystów

Podobno był to pierwszy w Europie hotel z oficjalną plażą dla naturystów. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych wakacje dla naturystów były bardzo popularne w Jugosławii, zwłaszcza wśród Niemców, Holendrów i Brytyjczyków. Fakt, że był to hotel dla golasów potwierdza zaciszne położenie hotelu, w pewnym oddaleniu od miejscowości Primosten.


Marina Lucica - upadek

Hotel Marina Lucica upadł podczas jugosłowiańskich wojen, a dokładniej chorwackiej wojny o niepodległość, która trwała od 1991 r. do 1995 r. Obiekt raczej nie został ostrzelany ani zajęty przez wojsko, po prostu przestał działać dlatego, że goście przestali przyjeżdżać. 


 

Wszystko, co miało tu jakąkolwiek wartość, niestety zostało dawno temu rozkradzione. Hotel obrócił się w ruinę. Wszystkie sypialnie, do których zaglądałyśmy, wydawały się raczej małe, ale za to balkony i tarasy robiły duże wrażenie, większość z nich posiadała przepiękne widoki na morze.
  

   
 
   


Eksplorację hotelu Marina Lucica zakończyłyśmy ostatnim spojrzeniem na wspaniałą wysepkę Primosten, a następnie zeszłyśmy na małą kamienistą plażę.  Tuż przed plażą znajdował się bar z przekąskami

Nam co prawda zabrakło odwagi ale jest tu w miarę bezludnie więc polecamy zdjąć wszystkie ubrania i zdobyć naturalną opaleniznę, bez białych śladów. W końcu temu służył ten hotel. Na koniec ciekawostka - ok. 2002 r. hotel Marina Lucica i ziemia, na której się znajdował, został sprzedany węgierskiej firmie. Cena wynosiła 1,6 miliona Kun chorwackich czyli 240.200 USD. Była to śmiesznie niska cena dla kupujących, a umowa miała "poparcie" rządu chorwackiego. Nowi właściciele mieli wyremontować hotel i przywrócić mu dawną świetność. Termin zakończenia prac zaplanowano na 2005 r. Jak widać na załączonych zdjęciach, nic nie zostało zrobione i nie wygląda na to by miało się coś zmienić w najbliższym czasie.
W dalszej części dnia przemieściłyśmy się do Trogiru.

Dzień 5 "Bałkany Badylkiem", Chorwacja, Marina Lucica 24.04.2019

You Might Also Like

0 komentarze

Instagram