Materac Thermarest NeoAir X-lite Women's

października 12, 2018


Wybór odpowiedniego materaca czy maty pod namiot to niełatwe zadanie.
Na rynku istnieją setki producentów, z których każdy oferuje gamę przeróżnych modeli w szerokiej rozpiętości cenowej. Popularnością cieszą się również chińskie outdoorowe produkty, dostępne na aliexpress. Ciężko ocenić ich jakość. Ciężko znaleźć też rzetelne testy.

Materac Thermarest NeoAir X-lite Women's - test

Zrażone doświadczeniami z używania niewygodnych materacy McKinley (link), z których notorycznie schodziło powietrze, wiedziałyśmy jedno - materac, który tym razem wybierzemy musi sprawdzić się w kilku dziedzinach, które opisujemy poniżej.

Materac Thermarest NeoAir X-lite Women's - nasze kryteria wyboru:

NIEZAWODNOŚĆ - To najważniejsze i podstawowe kryterium, którym się kierowałyśmy przy wyborze. Nie ma nic gorszego niż spanie przez 2-3 tygodnie na zimnej glebie, a tego właśnie doświadczałyśmy dzięki materacom McKinley podczas wielodniowych spływów kajakowych i stwierdziłyśmy zgodnie - nigdy więcej.
WYGODA - Po całodniowym płynięciu, potrzebujesz porządnie i wygodnie się wyspać. Wzdłużne, pionowe komory w poprzednim materacu nie były niestety wygodną opcją. Pomijając uchodzące powietrze i konieczność dopompowywania po nocach, dodatkowo bolał kręgosłup od dużych wypukłych kanałów powietrznych. Nie było też możliwości sczepienia ich w jedną całość. Szukałyśmy więc materacy jak najbardziej gładkich, z poprzecznymi wąskimi komorami.
WAGA I WYMIARY PO SPAKOWANIU - Dla osób wożących materace w samochodzie waga i wymiary nie maja akurat większego znaczenia. Płynąc kajakiem też jakoś bardzo nie odczuwa się ich wagi (co najwyżej w codziennym wypakowywaniu kajaka na biwak). Ale ponieważ w planach mamy wielodniowe wędrówki z plecakami i namiotem (może kiedyś wreszcie się uda) to akurat waga i wymiary po spakowaniu nabrały w naszych kryteriach ogromnego znaczenia.
IZOLACJA TERMICZNA - Wcześniej nie miałyśmy o niej pojęcia, ale gdy nocą na biwaku spada temperatura do 0st lub niżej to kryterium to staje się również bardzo istotne.
ŁATWOŚĆ NAPEŁNIANIA I WYPUSZCZANIA POWIETRZA - Nie ulega wątpliwości, że czynność ta powinna odbywać się szybko, prosto i bezproblemowo. Oczywiście można wykorzystywać różnego rodzaju dwukierunkowe pompki nożne lub elektryczne na baterie ale podczas pieszych wędrówek z plecakiem każdy zaoszczędzony gram i miejsce w plecaku jest na wagę złota.
CENA - Cena ma oczywiście równie duże znaczenie. Jednak cena nie powinna wpływać na ostateczny wybór jeśli w grę wchodzi bardzo wysoka jakość i spełnienie wszystkich wymaganych kryteriów.

Materac Thermarest NeoAir X-lite Women's - ostateczny wybór 

Godziny spędzone na czytaniu testów, opinii, forów i oglądaniu testów i porównań na YT zaowocowały wreszcie jedyną słuszną decyzją - THERMAREST NEOAIR XLITE WOMEN'S amerykańskiego producenta. Ten materac spełniał wszystkie nasze kryteria - prócz jednego - ceny. To niestety jeden z droższych materacy na rynku sprzętu outdoorowego. Aktualna cena na stronie producenta to 160 $. W polskich sklepach ceny wahają się od 600 do 900 zł. To naprawdę spory wydatek, tym bardziej, że trzeba go pomnożyć x 2. Jednak od momentu, kiedy stwierdziłyśmy, że jest on najlepszy, żaden inny nie wchodził w grę. Postanowiłyśmy więc wydać tę kwotę i mieć nadzieję, że wart jest swojej ceny. Znalazłyśmy najbardziej atrakcyjną ofertę i stałyśmy się właścicielkami 2 szt. tego modelu.


Materac Thermarest NeoAir X-lite Women's - opis produktu

Materace Thermarest NeoAir X-lite są produkowane w kilku rozmiarach, a wersja (ciepłolubnych) Women's posiada dodatkowo wyższy współczynnik izolacji termicznej R-Value 3,9 podczas gdy pozostałe (czytaj męskie) 3,2. Zastosowana technologia ThermaCapture zwiększa komfort cieplny - to wbudowane w materac warstwy refleksyjne, które odbijają ciepło generowane przez ciało użytkownika i powodują, że ciepłe powietrze w górnej części materaca cyrkulując wewnątrz górnych komór, nie styka się z podłożem i słabiej się wyziębia. Natomiast chłodniejsze powietrze w dolnych komorach nie ma styczności z wierzchnim materiałem materaca. Liczne mocowania materiału tworzącego komory ze spodnim i wierzchnim materiałem powodują, że materac jest prawie płaski, a odpowiednie wykończenie tych materiałów, sprawia że zarówno śpiwór po materacu jak i materac po podłożu nie maja tendencji do ślizgania się. Materac jest bardzo pakowny i zajmuje po spakowaniu mniej miejsca niż butelka wody.

Materac ma grubość 6.3 cm
wymiary: 51 x 168 cm
wymiary po spakowaniu w cm: 23 x 10 x 10
Waga 340 gramów
W komplecie pokrowiec oraz zestaw naprawczy
Materiał góry: 30d High Tenacity Nylon
Materiał spodu: 30d High Tenacity Nylon

Materac Thermarest NeoAir X-lite Women's - wrażenia z użytkowania

Materace bardzo łatwo i szybko nadmuchać ustami ale my skonstruowałyśmy sobie do nich pompkę na wzór oryginalnego pokrowca do pompowania - Thermarest NeoAir Pump Sack, z tym, że zamiast 150zł, pompka kosztowała nas kilkanaście zł (koszt 70L lekkiego worka wodoszczelnego z Alieexpres + odcięty dzióbek butelki + uszczelka  gumowa) i dodatkowo służy za worek na różne rzeczy. Producent oferuje również elektryczne maleńkie, ważące 66 gr pompki do materacy, na 2 baterie AAA, które pompują materac zaledwie w 3 minuty. Baterie starczają ponoć na 25 pompowań. Uznałyśmy, że to droga i bezsensowna opcja, poza tym nigdy nie wiesz kiedy zabraknie ci mocy w bateriach. Aby opróżnić materac z powietrza wystarczy odkręcić zawór i po prostu złożyć go. Odbywa się to w bardzo prosty i wygodny sposób.
Dokupiłyśmy jedynie paski spinające do materacy - Thermarest Universal Couple Kit bo to bardzo fajna opcja. Co prawda można je było bez problemu zrobić samemu ale nie były drogie więc stwierdziłyśmy, że gra nie jest warta świeczki. Paski sprawdzają się super.

Materac Thermarest NeoAir X-lite Women's - testy w terenie

Póki co materace przeszły testy w gorących Włoszech, na zimnej Islandii i na kilkudniowym spływie Piławą i jak na razie sprawdziły się wyśmienicie. Mega wygodne, mega leciutkie, mega fajne. Jesteśmy bardzo zadowolone z zakupu. Oczywiście test ten będziemy na bieżąco uzupełniały w miarę ich używania.   


You Might Also Like

4 komentarze

  1. Wow super zazdroszczę :) Już bardzo dawno nie byłam pod namiotem. My z chłopakiem zawsze zabieraliśmy materac z pianki poliuretanowej, który sprawdzał się idealnie. <3 Muszę namówić już teraz męża na wakacyjny wyjazd pod namiot.

    OdpowiedzUsuń
  2. U mnie ten też powinien bardzo fajnie się sprawdzic

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten materac naprawdę wygląda na bardzo wygodny! Jeśli kiedykolwiek będę wybierała się w jakąś wyprawę lub na biwak to koniecznie zerknę sobie na takie propozycje. Natomiast teraz potrzebny jest mi jakiś wygodny materac do mojego łóżka i mam cichą nadzieję, że znajdę go na stronie https://senpo.pl/materace/materace-sprezynowe/kieszeniowe/

    OdpowiedzUsuń

Instagram