Zatoka umarłych hoteli

sierpnia 27, 2019


Te smutne hotele, zbudowane w latach 60-tych XX w., chętnie odwiedzane w czasach swej świetności przez elity wojskowe Jugosławii, rozpadają się dziś w krystalicznie czystych wodach Morza Adriatyckiego. Porzucone i zapomniane stoją tak już od dziesięcioleci.

Kupari - zatoka umarłych hoteli

W tym najpopularniejszym w kraju kurorcie tysiące oficerów jugosłowiańskich i ich rodzin wypoczywało w luksusach i przepychu. Oddalone o kilka km od Dubrownika Kupari było idealnym miejscem do cieszenia się słońcem, morzem i najpiękniejszymi w okolicy plażami. Znajdowały się tutaj nowoczesne apartamenty dla rodzin, kemping, restauracje, kawiarnie i boiska sportowe. Jednak na początku lat 90-tych, podczas chorwackiej wojny o niepodległość, armia jugosłowiańska zniszczyła rajskie plaże, ograbiła i zdewastowała hotele, podpalając piętro po piętrze.Zatoka mieści 7 hoteli, 2 wille i kemping. Hotele: Grand (1920r.), Mladost, Goričina I, Goričina II, Pelegrin (1960r.), Kupari (1970r.), Galeb i dwie wille: Borovka I i Borovka II, łącznie mogły pomieścić prawie 2 tys. osób. Wszystkie obiekty położone są w niezwykle malowniczej okolicy z widokiem na Adriatyk. Swoją prywatną rezydencję miał tu Josip Broz Tito. Willa Brokova należała właśnie do niego.


Kompleks Kupari: 1. Hotel Pelegrin 2. Hotel Kupari 3. Hotel Grand 4. Hotel Goričina I 5. Hotel Goričina II 6. Hotel Mladost 7. Hotel Galeb 8. Willa Borovka I 9. Willa Borovka II (pic. mint.hr)

Obiekty 7, 8 i 9 są niedostępne i nie dało się ich zeksplorować. Są ogrodzone i pilnowane, widnieje tam tabliczka z zakazem wstępu. Pozostałe hotele oczywiście obeszłyśmy wszerz i wzdłuż. 

Zakaz wstępu - teren wojskowyKupari - zatoka umarłych hoteli - Hotel Grand

Hotel Grand był zdecydowanie najciekawszym obiektem spośród odwiedzonych przez nas hoteli w Zatoce Kupari dlatego poświęciłyśmy mu najwięcej uwagi. Został zbudowany jako pierwszy bo w 1920 r. Mieścił 139 łóżek, kryty basen i luksusowe pokoje z przepięknym widokiem na ocean. Ozdobne tapety i kafelki, kolumnady, kręte schody i palmy na wewnętrznym dziedzińcu to świadectwo, że ten prawie stuletni hotel był kiedyś najbogatszym i najbardziej ekskluzywnym miejscem wypoczynku na tym szczególnym wybrzeżu Adriatyku. Nawet dzisiaj, z odpadającą farbą, wybitymi oknami, wyblakłymi tapetami i dziurami po kulach, hotel wciąż emanuje atmosferą bogactwa. 


 
     
 
 

 


Niestety po dachu i pięknych marmurowych schodach nie ma już ani śladu.

Na wewnętrznych, ocienionych dziedzińcach także toczyło się życie. Kwietniki wypełniały pełne kolorów kwiaty, a fontanny tryskały wodą, dając przyjemny chłód. Dziś nadal tętni tu życie, rośliny bujnie i gęsto porastają i powoli pochłaniają to opustoszałe miejsce. 


 
 


Na tyłach hotelu Grand znajduje się piękny, dość rozległy ogród z fontannami.

 Kupari - zatoka umarłych hoteli - Hotel Kupari

Hotel Kupari był największym i najbardziej imponującym hotelem w zatoce. Znajdowały się w nim  554 pokoje.

Widok na Hotel Kupari (po prawej stronie)
  
 
     


Poczerniałymi od sadzy i ognia korytarzami obeszłyśmy piętro po piętrze. Oglądałyśmy spalone pozostałości po niegdyś luksusowych apartamentach. Tak naprawdę, do oglądania zostały tu jedynie  krajobrazy, podziwiane ze zgliszczy balkonów i tarasów.


     


Na szczycie hotelu rozciąga się obszerny, płaski dach/taras widokowy z widokiem na całą zatokę i Adriatyk. Z dachu widać również rozmieszczone na wzgórzu obiekty wojskowe.    


Widok na Hotel Kupari z Hotelu Pelegrin
Kupari - zatoka umarłych hoteli - Hotel Pelegrin

Hotel Pelegrin został zaprojektowany przez młodego architekta z Sarajewa w 1963r. Architektura hotelu spotkała się z dużym uznaniem w latach sześćdziesiątych XX wieku, zdobywając kilka nagród. 419-osobowy hotel był pierwotnie przeznaczony dla elity wojskowej JNA, ale na początku lat 80. zaczął przyjmować zagranicznych turystów, głównie z Europy Północnej. Podczas oblężenia Dubrownika w 1991 r. JNA wielokrotnie ostrzeliwał hotel Pelegrin. Po ataku hotel służył jako tymczasowe schronienie dla żołnierzy armii chorwackiej.

 

 Wewnętrzny dziedziniec hotelu pochłania gęsta roślinność.W holu widnieją na podłodze ciekawe grafitti.


 

 

 Badylek prze Hotelem Pelegrin

 Po lewej stronie Hotel Pelegrin (na starym zdjęciu nie było jeszcze Hotelu Kupari)

Kupari - zatoka umarłych hoteli - Hotel Goricina

Hotel Goričina to właściwie połączenie dwóch hoteli. Goricina I powstał w 1962, a Goricina II został zbudowany jako rozszerzenie Goriciny I w 1980 r. Goricina I to dość mały, 4 piętrowy hotel. Drugi - Goricina II - nowocześniejszy, wielki, 7 piętrowy hotel z wieloma salami i przeszklonymi przestrzeniami. Był on ostatnim hotelem, który eksplorowałyśmy w zatoce. Po całodniowym zwiedzaniu opadłyśmy już z sił więc obeszłyśmy go tylko pobieżnie. Jeden dzień to zdecydowanie za mało na obejrzenie i obfotografowanie tych wszystkich, niesamowitych świadectw historii.  Badylek przed Hotelem Goricina I

  Badylek przed Hotelem Goricina II

 Po lewej mała Goricina I, po prawej Goricina II

Najpierw jednak wskrobałyśmy się na wzgórze, które jest wspaniałym punktem widokowym i z którego roztacza się piękna panorama na zatokę. Dach Hotelu Goricina
       
 
 Pozostałość po solarach zasilających Hotel Goricina

Ze wzgórza widokowego dostałyśmy się na dach Goriciny i stamtąd rozpoczęłyśmy zwiedzanie pomieszczeń hotelu.
 

  To z pewnością była kiedyś sala klubowa 

 

 Przejście z Goriciny II do Goriciny I 
Charakterystyczne wąskie schody w Goricinie I trwają do dziś. Mimo, iż ich stan jest opłakany, to można ostrożnie przemieszczać się nimi pomiędzy kondygnacjami. Ogólnie na każdym z pięter totalny chaos i zniszczenie.  


Kupari - zatoka umarłych hoteli - podsumowanie

Jak widać ze zdjęć - skorupy hoteli tego niegdyś wielkiego, ekskluzywnego kurortu są dziś tylko  pomnikami mrocznych dni. W olbrzymich salach, które kiedyś były świadkami fantazyjnych bali rośnie bluszcz i chwasty. Ostrzelane, splądrowane i zdewastowane Kupari nigdy nie wróciło już do swojej dawnej świetności. Czas zatrzymał się w tym miejscu na zawsze.
Natomiast plaże rozciągające się przed ruinami nadal pozostają bardzo atrakcyjne i w sezonie letnim tętnią życiem, tak jak kiedyś tętniły nim umarłe hotele.

 


Z niesamowitego Kupari, przepełnione emocjami i wrażeniami, wyruszyłyśmy późnym popołudniem w stronę Czarnogóry. Po drodze zatrzymałyśmy się  na obiad w pięknej zatoce Cavtat. 


Do Czarnogóry dotarłyśmy późnym wieczorem. Nocleg znalazłyśmy w miejscowości Igalo, tuż po przekroczeniu granicy. Zaparkowałyśmy Badylka i wycisnęłyśmy jeszcze siły na wieczorny spacer promenadą do pobliskiego Herceg Novi.

 


Dzień 8 "Bałkany Badylkiem", Chorwacja, Kupari 27.04.2019

You Might Also Like

0 komentarze

Instagram