Ruiny Zamku Cisy

lutego 10, 2021


Podczas niedawnego pobytu w Książańskim Parku Krajobrazowym nie udało nam się odwiedzić Ruin Zamku Cisy więc postanowiłyśmy tam wrócić i nadrobić to zaniedbanie. 
Jakoś wielce się nie spieszyłyśmy rano z wyjazdem bo w planie był totalnie lajtowy spacer. Jednak obfity śnieg, a więc odśnieżanie zasypanego auta i ostrożna jazda białymi drogami jeszcze bardziej nas opóźniły i do Świebodzic dotarłyśmy w swoim stylu, czyli dopiero przed 14-tą. Wybrałyśmy szlak zaczynający się przy fabryce Termet, tam też zaparkowałyśmy (parking przy ul. Solnej) i ruszyłyśmy na spacer zielonym szlakiem. 






Szlak prowadził pięknym, bezludnym lasem, aż do polany z wiatą i krzyżem pokutnym. W tym miejscu zrobiłyśmy sobie krótką przerwę na zabawę dronem. Bardzo fajnie z góry prezentowała się rzeka Czyżynka.


Krzyż pokutny








Ruiny Zamku Cisy

Po przekroczeniu rzeki szlak wspina się wprost pod ruiny średniowiecznego zamku. Pierw­sza wzmianka o za­ło­że­niu ob­ron­nym Ci­sy po­cho­dzi z ro­ku 1243. We­dług hi­sto­ry­ków zes­pół mu­ro­wa­ny zbu­do­wa­ny zos­tał na prze­ło­mie XIII i XIV stu­le­cia, nie póź­niej jed­nak niż w ro­ku 1327, przypuszczalnie z i­ni­cja­ty­wy Bol­ka II Ma­łe­go. Za­mek zbudowany na ur­wis­tym zbo­czu do­li­ny, do te­go o­to­czo­ny fo­są, sta­no­wił dos­ko­na­ły punkt ob­ron­ny na gra­ni­cy księs­twa świd­nic­kie­go, strze­gąc rów­nocześ­nie trak­tów han­dlo­wych z Czech do Świd­ni­cy i do Wro­cła­wia. 





Ruiny wznoszą się na ska­lis­tym wzgó­rzu o wy­so­kości 350 me­trów n.p.m., któ­re­go pół­noc­ny stok stromo o­pa­da w głę­bo­ką do­li­nę rze­ki Czy­żyn­ki. Za­mek pier­wot­nie skła­dał się z cy­lin­dry­cznej masywnej wie­ży o śred­ni­cy ok. 10 me­trów włą­czo­nej w czwo­ro­bok mu­rów ob­wo­do­wych, z umieszczonym w pół­noc­nej częś­ci co naj­mniej dwu­kon­dyg­na­cyj­nym bu­dyn­kiem miesz­kal­nym, o­bejmu­ją­cym czte­ry lub sześć kry­tych stro­pa­mi po­miesz­czeń, wśród nich du­żą sa­lę, kuch­nię o­raz iz­bę dla stra­ży. Bra­ma wjaz­do­wa na nie­wiel­ki dzie­dzi­niec znaj­do­wa­ła się w za­chod­niej kur­ty­nie mu­rów. Do­stę­pu do zam­ku od pół­no­cy bro­ni­ła wspom­nia­na wy­żej stro­ma do­li­na rze­ki, a od po­łud­nio­we­go wscho­du - wy­ku­ta w ska­le fo­sa.

Po 1466 za­mek po­więk­szo­no i zmo­der­ni­zo­wa­no. Praw­do­po­dob­nie w tym cza­sie pow­stał za­chod­ni dziedzi­niec z mu­rem wo­kół naj­star­szej częś­ci wa­row­ni. Pod ko­niec XVI wie­ku za­mek sta­no­wił u­for­ty­fi­ko­wa­ny zes­pół ka­mien­nych mu­rów ob­ron­nych po­pro­wa­dzo­nych w ten spo­sób, że two­rzy­ły o­ne dwa dziedziń­ce i dwa przed­zam­cza o­bej­mu­ją­ce śred­nio­wiecz­ny za­mek wy­so­ki.

PLAN ZAMKU Z 1939 ROKU WEDŁUG WALTHERA BREMERA: 1. ZAMEK GÓRNY (XIV WIEK), 2. WIEŻA, 
3. PRZEDZAMCZE WSCHODNIE (XVI WIEK),
4. PRZEDZAMCZE ZACHODNIE (XV WIEK), 5. BRAMA PROWADZĄCA NA ZAMEK GÓRNY OD ZACHODU, 
6. BRAMA WSCHODNIA



Na dziedzińcu próbowałyśmy rozpalić ognisko by upiec kiełbaski ale niestety wszystko było zbyt mokre więc powędrowałyśmy dalej doliną malowniczej Czyżynki, tym razem szlakiem czerwonym.







Za śluzami wodnymi chciałyśmy przejść na żółty szlak, przebiegający obok stawu szuwarek, ale był zupełnie nieprzetarty a dodatkowo Patrycja wpadła w jakieś błoto, którego nie było widać pod śniegiem, nalewając sobie wody do obu butów więc wycofałyśmy się i wróciłyśmy na wydeptaną ścieżkę i szybkim krokiem ruszyłyśmy w drogę powrotną by nie zmarzła. Po drodze zatrzymałyśmy się na herbatę koło "My Fantaise" - miejsca, gdzie Księżna Książa - Daisy von Pless niegdyś odpoczywała od sztywnej pruskiej etykiety dworskiej. Miejsce to obsadzone jest azaliami i różanecznikami, które księżna uwielbiała więc trzeba będzie je koniecznie odwiedzić wiosną. 

Miejsce ze śluzami wodnymi





Staw w Książańskim Parku Krajobrazowym


Po dotarciu do auta przemieściłyśmy się do Świdnicy, gdzie czekały na nas koleżanki by zabrać nas na wieczorny spacer po mieście. Wieczór był bardzo miły a do tego smaczny bo mimo obostrzeń udało nam się zaliczyć covidową kolację w jednej ze świdnickich restauracji. 

Ruiny Zamku Cisy, Świebodzice, 30.01.2021

You Might Also Like

1 komentarze

  1. To miejsce posiada wiele bardzo ciekawych szlaków turystycznych na które warto się wybrać.

    OdpowiedzUsuń

Instagram