Sielankowa plaża Krapets w Bułgarii
maja 13, 2025Pierwszą naszą bułgarską plażą, na której nocowałyśmy była spokojna Krapets Beach w pobliżu miejscowości Durankulak w gminie Szabła. Cieszy sią ona sporą popularnością i można tu tygodniami koczować bezpośrednio przy morzu.
Zanim jednak dotarłyśmy na plażę Krapets, wpierw zatrzymałyśmy się w porcie, nieopodal plaży Duraknkulak. Plaża Durankulak to ustronny, spokojny i malowniczy zakątek położony w najbardziej wysuniętej na północny wschód części Bułgarii, w historycznym regionie Południowej Dobrudży. Plaża rozciąga się od wioski Durankulak do Sivriburun i granicy bułgarsko-rumuńskiej. Wioska znajduje się nieco w głębi lądu, a plaża jest łatwo dostępna.
Jezioro Durankulak
Słodkowodne jezioro Durankulak jest oddzielone od Morza Czarnego wydmami i pasem plaży, ma powierzchnię około 4 kilometrów kwadratowych i posiada dwie wyspy w swojej zachodniej części, Wielką Wyspę i Małą Wyspę.
Dla miłośników przyrody, przybrzeżne Jezioro Durankulak i Bagno Durankulak, znane również jako Bagno Orłów, stanowią unikalne ekosystemy do odkrycia. Jezioro, położone na południowy wschód od plaży, jest domem dla licznych gatunków ptaków, co czyni je rajem dla obserwatorów ptaków. Jako siedlisko 260 rzadkich i zagrożonych gatunków, jezioro jest jednym z najważniejszych i najlepiej zachowanych przybrzeżnych terenów podmokłych w Bułgarii.
Jezioro jest również obszarem o znaczeniu archeologicznym. W pobliżu zachodniego brzegu odkryto domy ziemne najstarszych znanych mieszkańców Dobrudży, datowane na 5100–4700p.n.e., a także kurhany i nekropolię sarmacką z późnej starożytności.
Szczególnie ważna jest Wielka Wyspa Jeziora Durankulak, ponieważ jest miejscem osady neolitycznej z lat 4600–4200 p.n.e., zabytku kultury o znaczeniu narodowym. Na wyspie znajduje się również ufortyfikowana osada z lat 1300–1200 p.n.e., hellenistyczne wykute w skale sanktuarium jaskiniowe Kybele (III w. p.n.e.) i osada bułgarska z IX–X w. n.e. Ze względu na swój wiek i znaczenie kompleks archeologiczny został nazwany „bułgarską Troją".
Pomnik poświęcony jest poległym w buncie Durankulaków w 1900 roku
My zamiast zwiedzić park archeologiczny, "zwiedziłyśmy" kulinarną stronę okolic czyli restaurację Kibela, leżącą tuż nad jeziorem i tuż obok tych cennych zabytków. Zamówiłyśmy ślimaki rapane duszone w sosie z cytryną, tarator - orzeźwiający bułgarski chłodnik, zupę rybną - ribeną czorbę, grillowane rybki ale nie wiemy jakie i na deser kawę z kunefe, czyli typowo tureckim deserem. Wpływów tureckich w Bułgarii jest naprawdę sporo. W końcu jakby nie było Turkowie władali Bułgarią ponad 500 lat!
Wszystko oczywiście było przepyszne więc serdecznie polecamy - link.
Jezioro Durankulak
Plaża Krapets
Na plażę Krapets dotarłyśmy wieczorem i od razu urzekł nas spokój tam panujący. Plaża charakteryzuje się czystymi turkusowymi wodami i piaszczystymi brzegami. Jest otoczona pięknym krajobrazem i oferuje zapierające dech w piersiach widoki na Morze Czarne.
Miejscówka noclegowa na plaży - link
We wrześniu widziałyśmy już tylko ostatnich turystów w nielicznych kamperach i vanach. Zatrzymałyśmy się w pobliżu koczowiska rodziny z Sofii, która spędzała tu lato z synkiem Milencikiem. Chłopcu się chyba mocno nudziło bo przyszedł do naszego auta w nadziei na coś ciekawego. Rodzice zajmowali się warsztatami z lepienia gliny i tego typu rzeczami. My spędziłyśmy tu tylko jedną nockę napawając się ciszą i pustką plaży. Rankiem wykąpałyśmy się w morzu i poszłyśmy na fajny spacer w poszukiwaniu ptaków przy jeziorze Durankulak. Spotkałyśmy po drodze paru naturystów, korzystających z uroków czarnomorskiej ciepłej plaży. Ciekawe jak to miejsce wygląda w pełni sezonu. Cała plaża kamperów i golasów? Znajduje się tu zresztą mnóstwo ukrytych miejscówek, gdzie można dyskretnie wypoczywać. Na pewno nie bez powodu plaża cieszy się sporą popularnością.
Milencik
Koczowisko rodziny Milencika
0 komentarze