Zamek Roztoka
lipca 22, 2020Z Pałacu T udaliśmy się do Zamku Roztoka, drugiego z listy urbexowego maratonu. Byliśmy umówieni na konkretną godzinę z przewodniczką, która miała otworzyć nam obiekt i opowiedzieć jego historię.
A historia zamku i jego mieszkańców jest bardzo ciekawa i sięga XV wieku. Począwszy od końca XV wieku aż do 1945 roku Zamek w Roztoce stanowił siedzibę hrabiowskiej linii znamienitego śląskiego rodu von Hochberg.
Największy rozkwit rezydencji w Roztoce przypadł na XIX w. Obecny kształt i wystrój zawdzięcza zamek gruntownej przebudowie, jaka miała miejsce w latach 70-tych XIX wieku. Zmieniono wystrój elewacji, pozostawiając nienaruszoną bryłę pałacu. Nowy wystój zyskały pałacowe wnętrza, ozdobione kosztownymi gobelinami, boazeriami, kunsztownymi sztukateriami i malowidłami.
Zleceniodawcą tej przebudowy był ówczesny właściciel Roztoki – Hans Heinrich XIV Bolko hrabia von Hochberg, znany w swoim czasie kompozytor, dyrektor Teatru Królewskiego, a następnie Opery Dworskiej w Berlinie. Hrabia Bolko von Hochberg należy do najznamienitszych postaci w całej historii rodu. Za czasów hrabiego Bolka rodzina Hochbergów znajdowała się u szczytu swojej potęgi i zaliczała się do najbardziej wpływowych i majętnych elit pruskiej arystokracji.
Po wojnie w lutym 1945 roku skończyła się prawie 450-letnia historia Hochbergów w Roztoce. Pałac uległ uszkodzeniu a wyposażenie zostało rozszabrowane.
Od 1945 do 1973 roku gospodarzem zamku była Huta Pokój z siedzibą w Rudzie Śląskiej. W zamku urządzano letnie kolonie dla dzieci pracowników zakładu. Następnie zabytkowy zespół przejęły Zakłady Kuziennicze i Maszyn Rolniczych „Agromet” z Jawora, które gospodarowały w zamku do 1989 roku. Po tym czasie rezydencję przeznaczono na potrzeby Ochotniczego Hufca Pracy. Po rozwiązaniu Hufca w zamku urządzono hotel robotniczy dla 30 rodzin. W 1990 roku zabytek przejęła Gmina Dobromierz, by dwa lata później sprzedać go w prywatne ręce. W budynku zamku wykonano jedynie podstawowe prace zabezpieczające. Od tamtej pory zamek pozostaje nieużytkowy, w tym czasie doszło do dewastacji wielu cennych elementów wystroju i wyposażenia. Z wnętrza zabytku zniknęły m.in. piękne piece kaflowe.
Zapraszam do galerii.
Zamek - Pałac Roztoka
Roztoka - ogród francuski - galeria
Na wschód od zamku założono ogród francuski, wzbogacony o różnorakie urządzenia parkowe, pawilony i rzeźby ogrodowe, z których do dziś zachowały się oranżerie i tzw. favorita – ogrodowa altana, służąca do odpoczynku i picia herbaty.
Oranżeria
Ławeczka
Altana- favorita
Widok z altanki na Zamek
Roztoka - Zamek z zewnątrz - galeria
Roztoka - Zamek wnętrza - galeria
Roztoka - Zamek - widok z wieży - galeria
Obecnie w Zamku trwają prace porządkowe, nad którymi czuwają nowi (od 2017r.), zakochani w zabytkach właściciele, którzy odkupili opustoszały zamek by tchnąć w niego nowe życie. Od lipca br. Zamek ma być udostępniony dla zwiedzających.
Zamek Roztoka, 15.05.2020
0 komentarze