PRL-owski Pałac
lipca 14, 2020Umówiłyśmy się ze znajomymi na jednodniową objazdówkę dolnośląskich urbexów. Pałac T był pierwszym z listy zaplanowanych na ten dzień. Przyjechałyśmy dzień wcześniej i nocowałyśmy w Badylku, nad znajdującym się nieopodal jeziorem, natomiast znajomi mieli do nas dojechać rano z Warszawy. Pałac nie jest dostępny do zwiedzania ale załatwione mieliśmy wejście z urzędnikiem z gminy, który przyjechał nam go otworzyć.
Na górnej kondygnacji jedno z pomieszczeń, które pokryte było wykładziną okazało się bardzo zdradzieckie. O mały włos uniknęłam poważnego wypadku. Pod wykładziną zarwała się pode mną spróchniała podłoga. W tym momencie miałam przed oczyma obraz jak przelatuję na wylot, piętro niżej. Na szczęście zatrzymałam się i wyczołgałam z podstępnego pokoju. Prócz brudnych ciuchów i przerażenia nic mi się nie stało.
Pałac T powstał w 1897 r. w neobarokowym stylu z elementami neorenesansu i rokoka. Fundatorem rezydencji był ostatni właściciel majątku baron Manfred von Richthofen. Założenie posiada dwie kondygnacje i kryte jest dachem spadowym łamanym. Jest murowane i powstało na planie zbliżonym do czworoboku. Dookoła pałacu roztacza się wielki i piękny park którego pierwsze plany były nakreślone już w 1855 r. Inicjatorem przedsięwzięcia był ówczesny właściciel wsi baron Ulrich von Richthofen. Ostateczny swój charakter park uzyskał w 1879 r. dzięki projektom Eduarda Petzolda.
Po II wojnie światowej pałac wraz z przyległościami przejął Skarb Państwa i stworzył w nim Państwowy Zakład Doświadczalny wraz z mieszkaniami dla pracowników. Wraz z upadkiem komunizmu pałac przeszedł pod zarząd Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
15.05.2020
0 komentarze