Smutna historia Zamku Ratno Dolne
kwietnia 16, 2021Nad niewielką wsią Ratno Dolne koło Nowej Rudy góruje wspaniały zamek, którego historia, niestety, dobiega końca. Olbrzymi obiekt przetrwał stulecia, przetrwał wojny, liczne zmiany właścicieli, nazizm i komunizm. Nie przetrwał jednak czasu, kiedy stał się własnością znanego dolnośląskiego biznesmena.
Ratno Dolne
Pierwszą wzmiankę o zamku w Ratnie Dolnym datuje się na 1377 rok. Warownia powstała jako własność rodu de Mussin, a następnie wielokrotnie zmieniała właścicieli. W drugiej połowie XVI wieku zamek został gruntownie przebudowany – to wówczas rozpoczęła się historia obecnego budynku. Na przestrzeni kolejnych wieków obiekt wielokrotnie przechodził przez historyczne zawirowania, a podczas wojny trzydziestoletniej został w dużej mierze spalony. Kolejny właściciel, Daniel Paschasius von Osterberg, odbudował twierdzę w renesansowo-barokowym stylu. Z niewielkimi przebudowami, zamek w Ratnie dotrwał do XX wieku.
Po wywłaszczeniu ostatniej niemieckiej właścicielki władze PRL przekształciły zamek w ośrodek wypoczynkowy. Ratno Dolne nie stało się jednak ulubionym miejscem turystów, którym przeszkadzały zapachy i hałasy z funkcjonującego obok zamku państwowego gospodarstwa rolnego. W stanie lekkiego zaniedbania obiekt wszedł w nową rzeczywistość społeczno-gospodarczą. W 1996 roku kupił go wrocławski przedsiębiorca Edward P., a zaledwie dwa lata później zamek strawił pożar. Od tego czasu, z roku na rok, budowla popada w coraz większą ruinę.
Bogato zdobiony portal, znak rozpoznawczy zamku, wyrasta dziś spomiędzy ruin. Jaskrawa żółć i spokojny błękit kontrastują ze stosem spadłych cegieł i drewnianych belek. Na górze wyróżniają się dwa herby: tarcza, będąca symbolem rodziny von Johnston und Kroegeborn, i muszla, rodowy symbol Elisabeth von Hauteville-Jacquemine. To bodaj ostatnie pozostałości po dawnych właścicielach zamku.
Ratno Dolne, 27.03.2021
2 komentarze
Jaki piękny budynek... zwłaszcza ten portal jest niesamowity.
OdpowiedzUsuńDokładnie. Szkoda go bardzo :(
Usuń