Pałac Przylepki

stycznia 13, 2021


Z zewnątrz pałac wygląda niepozornie, wręcz nieciekawie, trochę jak miejski klocek. Widok ten nie wróży interesującej eksploracji.
Do tego Badylek ma problem by przedrzeć się przez zarośnięty park grząską, błotnistą drogą. Kiedy docieramy na miejsce otwarte okno zaprasza do wejścia. No więc wchodzimy.




Pałac w Przylepkach - fotorelacja











































Okazuje się, że wbrew pozorom wnętrza są dość ciekawe. Pałac, choć tego nie widać po bryle, pełen jest balkonów i tarasów.  Otoczony jest starym parkiem ze stawami. Kiedyś to wszystko musiało pięknie wyglądać, aktualnie budzi co najwyżej smutek i zadumę.




Internety: W miejscu gdzie dziś stoi pałac w Przylepkach (pow. śremski), w XVIII wieku wznosił się dwór rodziny Cerekwickich. Kolejni właściciele - Wybiccy i Koźmianowie - modernizowali swą siedzibę oraz przeprowadzali w niej niezbędne remonty. W roku 1867 Przylepki nabył Kazimierz Chłapowski, syn słynnego generała Dezyderego Chłapowskiego, właściciel Brodnicy i Kopaszewa. Trzydzieści lat później z rąk Chłapowskich tutejsze dobra odkupił Wilhelm Pieper, który pozostawał ich właścicielem aż do II wojny światowej. I to właśnie on na początku XX wieku wzniósł pałac z wykorzystaniem fragmentów murów pochodzących ze starego dworku.
W latach 20. XX wieku okazałą budowlę przebudowano nadając jej formy barokowe z elementami architektury modernizmu.
W roku 1946 majątek Przylepki przejął skarb państwa. W latach 1949-91 w tutejszych dobrach gospodarowały PGR-y. Później pałac przeszedł w ręce prywatne.

Przylepki, 6.12.2020

You Might Also Like

0 komentarze

Instagram