Opuszczony Goszcz

sierpnia 04, 2020


Goszcz to wieś leżąca w woj. dolnośląskim w gminie Twardogóra. Jest ona miejscem bardzo niezwykłym.

Goszcz 

Goszcz wzmiankowana była już w 1155 r. jako własność biskupa wrocławskiego. Od XVI w. własność książęca, później stanowiła własność rodziny von Borschnitz a od 1605 r. hr. Abrahama von Dohna, który przyłączył ją do sycowskiego wolnego państwa stanowego. W 1727 r. przeszedł na własność von Reichenbachów, którzy zbudowali pałac, sprowadzili kolonistów z Czech i Niemiec, zbudowali 3 czerpalnie papieru, manufakturę jedwabniczą, wytwórnię powozów, browar i gorzelnię. Goszcz stanowiła własność Reichenbachów do 1945 r.

Goszcz - ruiny pałacu Reichenbachów - niegdyś jednego z najwspanialszych w Europie

Pałac powstał w latach 1749-1755 wg projektu śląskiego architekta epoki baroku, Karla Martina Frantza. Całość zespołu dworsko-pałacowego zgrupowano wkoło prostokątnego dziedzińca, którego oś główną stanowił budynek pałacu. Prowadziły do niego trzy bramy wjazdowe. Do stycznia 1945 r. obiekt ten należał do rodziny Reichenbachów, która pławiła się w iście królewskim przepychu. Następnie zajęły go wojska radzieckie, a potem oddano go w zarząd miejscowej administracji. W wigilię Bożego Narodzenia 1947 r. wybuchł pożar w pałacu. Pomimo akcji jednostek straży pożarnej pałac doszczętnie spłonął i nigdy nie został odbudowany. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze park, dwa budynki łącznikowe, dwie oficyny – dawne domy gościnne, oficyna mieszkalna, stajnia koni wyjazdowych, maneż, dom ogrodnika, budynek bramny, dwa domy służby pałacowej.




































Goszcz - opuszczony kościół ewangelicki

Opuszczony późnobarokowy kościół dworski, ewangelicki, z lat 1743-49. Mansardowy dach z powiekami, wieża z drewnianym hełmem cebulastym. Znajdowały się tu sarkofagi (obecnie zniszczone) - Fryderyki Charlotty hr. von Schönaich-Carolath (zm. 1741) i Henryka Leopolda von Reichenbach (zm. 1775). Kościół był niegdyś połączony z pałacem za pośrednictwem oranżerii. Ten protestancki dom modlitwy dopasowany był do majestatu Raichenbachów, bo choć to przybytek luterański, to do skromnych nie należał. 
























Goszcz - opuszczony cmentarz ewangelicki

Cmentarz założony został przez Niemców jeszcze przed I wojną światową. Na jego terenie wybudowano w 1888r. sporych rozmiarów mauzoleum rodzinne ostatnich i zarazem  najsłynniejszych właścicieli Goszcza – Reichenbachów. Zanim zamurowano kryptę, grobowiec był plądrowany. Są tacy, którzy pamiętają otwarte trumny. Buszowano w mauzoleum, kopano w grobach, rewidowano i okradano zmarłych, dewastowano nagrobki. 














Goszcz, 8.03.2020

You Might Also Like

3 komentarze

  1. Niesamowite miejsce, na pewno warto je zobaczyć, aby poczuć klimat, który obecny jest już na samych zdjęciach.

    OdpowiedzUsuń
  2. -Zadam "pytanie wprost"... :
    Widzę "tu" fotorelacje o niszczejących zabytkach na terytorium Polskim.
    Czy można nazwać stan tych budowli : "świadectwo Historii nie chcianej" ?

    OdpowiedzUsuń

Instagram