Zespół dworsko-folwarczny w Łękanowie

marca 13, 2020


Kolejnym opuszczonym obiektem, który tego dnia udało nam się zwiedzić od środka był opuszczony pałac w Łękanowie. 


Pałac Łękanów 

Majątek był własnością rodziny Schlabrendorf, którzy swoją główną siedzibę mieli w niedalekim Seppau (obecnie Szczepów, pow. głogowski). Pałac w Łękanowie, do 1945 r. zwanym Lanken, zbudowano ok. 1860 r. Właściciele zdecydowali się na używanie określenia „pałac” ze względów historycznych – używali go niemieccy właściciele (Schloss), choć tak w jęz. niemieckim jak i polskim równie dobrze można byłoby używać określenia „dwór”.  








Budynek ma formę dworu z niedalekiej Wielkopolski ze śląskim detalem architektonicznym. Jest dwupiętrowy, rozwiązany na planie prostokąta o wymiarach 28 na 12 metrów, podpiwniczony. Na wyższą kondygnację ciężko było się dostać ponieważ schody są w bardzo kiepskim stanie. Piwnice pałacowe są bardzo obszerne i chłodne i pewnie byłyby idealnym miejscem na dojrzewanie wina. 










Szczyt wejścia głównego w elewacji zwróconej w stronę parku zdobi herb Schlabrendorfów wykonany z piaskowca. W tarczy herbowej są trzy pasy ukośne, a w środku tarczy ukoronowany orzeł śląski. Sama tarcza ukoronowana jest koroną rangową – hrabiowską z dziewięcioma perłami.


Najstarszym budynkiem jest spichlerz w zachodniej części folwarku. Po II wojnie światowej zespół podzielono, a obecny zespół z dworem i folwarkiem użytkowany był przez Państwowe Gospodarstwo Rolne, ulegając znaczącej degradacji. W trakcie użytkowania oraz po likwidacji PGR zespół uległ znaczącym przekształceniom wnętrz, a reprezentacyjny dwór zamieniono w mieszkania. Budynki i park zaniedbano. 

 




Do zespołu należą też dwa wielorodzinne budynki mieszkalne, ruiny stodół i obory i pozostałości po innych budynkach gospodarskich. Wszystkie budynki znajdują się w złym stanie technicznym i wymagają całościowego remontu.



 







 Wychodki

Murowany chlew


W kwietniu Agencja Nieruchomości Rolnych wyłoniła w przetargu nieograniczonym nabywcę zespołu – spółkę, która zamierzała zespół rewitalizować i urządzić w nim hotel. W budynku pałacu miało powstać pięć apartamentów, restauracja i kawiarnia. Pozostałe budynki pomieścić miały kolejne pokoje hotelowe. Miała również powstać fundacja, która w części zespołu stworzyć miała instytucję kultury muzycznej z salą koncertową w spichlerzu. Uporządkowany miał zostać również przypałacowy park z historycznym drzewostanem.



Jak widać, prócz dalekosiężnych planów z pałacem nic nie zrobiono, nie wygląda też na to by cokolwiek miało się w najbliższym czasie zadziać. Pałac z dnia na dzień coraz bardziej niszczeje i ulega coraz większej dewastacji.

Łękanów, 1.03.2020 r.

You Might Also Like

0 komentarze

Instagram