Opuszczony Kościół Baptystów
marca 04, 2020
Przechodząc ulicą Wyszyńskiego w Pabianicach, pomiędzy blokami dostrzec można charakterystyczny niszczejący budynek. Jego historia sięga dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to służył okolicznym baptystom.
Niestety kościół jest dokładnie ogrodzony i ciężko dostać się do niego. Udało nam się wejść dopiero przez klatkę schodową domu przy ul. Waryńskiego i dostać się do niego od podwórza. Wejście, jak i okna są zamurowane. Na szczęście w jednym z okien brakowało cegieł, podstawiłyśmy jakiś stolik który znajdował się na podwórzu, weszłyśmy na niego i zrobiłyśmy z niego kilka zdjęć. Jeśli jest się wysportowanym lub ma się pod ręką drabinę to spokojnie można wejść do wewnątrz przez to okno.
Opuszczony Kościół Baptystów w Pabianicach - historia
Baptyści przestrzegali zasady rozdziału kościoła od państwa, odrzucali pracę na stanowiskach państwowych, odmawiali służby wojskowej i składania przysiąg. Swą religijną doktrynę oparli o biblię, natomiast chrztu nie uznawali za sakrament, a – udzielany tylko dorosłym – był jedynie potwierdzeniem przynależności do ich kościoła. Swoją drogą - czyż to nie fajna ideologia?
W 1895 r. pabianiccy baptyści zakupili działkę wraz z domem przy ul. Fabrycznej 3 (dziś Waryńskiego). Budynek wyremontowano, uzyskując w nim salę na 200 miejsc i mieszkanie dla kaznodziei. Wkrótce kaplica okazała się zbyt mała. Liczba wiernych w powiecie wzrosła do ponad 500 osób, wśród nich przeważali rzemieślnicy i kupcy. W latach 1922-1924 wzniesiono dla nich nowy kościół, przy ul. Waryńskiego 31.
Świątynię o jednoprzestrzennym wnętrzu na planie prostokąta postawiono z cegły i pokryto dwuspadowym dachem. Wejście od wschodu prowadzi ceglanym portalem, zwieńczonym łukiem, nad nim znajduje się okrągłe okno. Wnętrze dawnej świątyni było jednonawowe, z wspartym na arkadach chórem.
Po II wojnie do lat 60. obiekt pełnił funkcje sakralne. Od 1989 r. budynek był dzierżawiony przez kościół Zielonoświątkowy. Dopiero w 2005 r. kościół odzyskali dawni właściciele – baptyści z łódzkiego Zboru. Niestety, zdewastowany budynek nie został poddany remontowi i nadal niszczeje.
Pabianice, 9.11.2019
0 komentarze