Tajemnicze Góry Stołowe

maja 23, 2010


Zorganizowałyśmy sobie mały wypad w tajemnicze Góry Stołowe w Sudetach Środkowych. Góry te wypiętrzone przed 30 milionami lat są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Płyty te ułożone są poziomo – stąd nazwa gór, bo są płaskie jak stół. 
Noclegi załatwiłyśmy w agroturystyce w Karłowie - niewielkiej, malowniczej wsi w gminie Radków, u południowych podnóży Sczelińców.
Pierwszego dnia (środa) idziemy na wycieczkę w Błędne Skały, które są zespołem bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzących malowniczy labirynt. Pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi takimi, jak skalne maczugi, grzyby, czy słupy przebiega kilkusetmetrowa trasa turystyczna. Niektóre ze skał posiadają własne nazwy takie jak Stołowy Głaz, Tunel, Kuchnia czy Kurza Stopka. W najwęższych miejscach turyści muszą przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami, wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów. Od samego rana góry spowite są gęstą mgłą, co jeszcze bardziej nadaje im tajemniczości. Na szlaku jesteśmy same, pogoda odstraszyła turystów, co oczywiście cieszy nas bardzo. 
Po spacerze odwiedzamy pobliski, klimatyczny Radków.
Kolejnego dnia zwiedzamy Szczeliniec Wielki, wodospad Pośny oraz Kudowę Zdrój. 
Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów. Pomimo niedużej wysokości bezwzględnej szczyt ten jest widoczny już z daleka jako blok skalny porośnięty lasem iglastym. Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała i popękana, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi i zwierzęta (Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpa, Pies, Żółw, Sowa, Fotel Pradziada) oraz głębokie wąwozy i korytarze (Piekiełko, Diabelska Kuchnia) tworzące labirynt skał. Ciekawostką są dwie skały, tzw. chybotki: Kołyska Księżniczki Emilki oraz Serce Ducha Gór, które, pomimo znacznej masy, można niewielkim wysiłkiem poruszyć. Wewnątrz licznych korytarzy panuje swoisty mikroklimat, a w niektórych miejscach śnieg utrzymuje się do lipca.
Na szczyt prowadzi kręty szlak składający się z 665 schodów ułożonych w 1814 przez Franza Pabla, sołtysa Karłowa, pierwszego przewodnika, autora pierwszej broszury o Szczelińcu. 


Ucho igielne.Najpopularniejszą skałą jest tu Małpolud - symbol Szczelińca Wielkiego. Jej charakterystyczny profil, uzupełniony w tle widokiem masywu Broumovskych Ścian, to jedna z najciekawszych panoram oglądanych ze Szczelińca.
Kwoka.


Kolejnego dnia odwiedzamy Adrszpaskie Skalne Miasto - Adršpašskoteplické skály -  masyw górski w Sudetach Środkowych, w Czechach. Opis tutaj.
Następny dzień mija nam na spacerze pomiędzy skalnymi grzybami i zwiedzaniu Nowej Rudy. Skalne Grzyby ciągną się wzdłuż dolnego piętra Gór Stołowych między Batorowem a Radkowskimi Skałami po południowo-zachodniej stronie wierzchowiny. Jest to grupa oryginalnie ukształtowanych w różnym zagęszczeniu form skalnych, rozrzuconych na wysokości ok. 680–700 m n.p.m. i ciągnących się na długości około 2 km, często ustawionych piętrowo na sobie. Skałki mają kształty grzybów, maczug, baszt i bram. Szereg form skalnych posiada własne nazwy, są to np. "Borowik", "Skalne Wrota", "Zrośnięte Grzyby", "Pingwinki", "Piętrowe Grzyby". Do Skalnych Grzybów najłatwiej dojść z Batorowa szlakiem żółtym (ok. 30 minut) lub z Wambierzyc szlakiem niebieskim (ok. 70 minut), a także z parkingu przy Szosie Stu Zakrętów szlakiem czerwonym (ok. 70 min).Góry Stołowe - Karłów, 19-22.05.2010

You Might Also Like

0 komentarze

Instagram