Adrszpaskie Skalne Miasto

maja 27, 2010


Podczas pobytu w Górach Stołowych (link tutaj) odwiedzamy klimatyczne Adrszpaskie Skalne Miasto - Adršpašskoteplické skály - masyw górski w czeskich Sudetach Środkowych, będący fragmentem Gór Stołowych (czes. Broumovska vrchovina).
Tereny te stanowią znaną atrakcję turystyczną. Miasta skalne znajdujące się w masywie są jednym z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie. Są to unikalne bloki piaskowcowe powstałe, podobnie jak pasmo Gór Stołowych w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr.
Między labiryntami form skalnych przebiega płatna trasa turystyczna, nie wymagająca żadnej wprawy przy chodzeniu po górach, składająca się z wygodnych schodków, poręczy, drabin i miejscami sztucznie wybudowanych chodników i platform. 

Jednolita płyta piaskowca została podzielone licznymi kanionami, dolinami i szczelinami na szereg fragmentów. Na terenie Adrszpaskich skał znajdują się dwa górskie jeziorka na różnych poziomach, przez które przepływa rzeka Metuje tworząc dwa wodospady. Można przepłynąć się jednym z jeziorek na tratwie. 

 

Wiele skał posiada własną nazwę jak: Głowa cukru, Kochankowie czy Starosta i Starościna. W niektórych skałach natomiast można samemu wypatrzeć mniej lub bardziej ciekawe kształty. Wyobraźnia podpowiada przeróżne nazwy. My np. wypatrzyłyśmy m.in. "męski zwis" - widoczny poniżej. 


Król

Pies a przed nim ręka z lodem włoskim

Orzeł

Słonie

Głowa cukru - dla mnie TitanicPrzez masyw Adršpašskoteplickich skál prowadzi kilka szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, w większości bardzo łatwych, prowadzących przez oba skalne miasta do trudniejszych, z których część wyprowadza na szczyty najbardziej charakterystycznych iglic, do ruin zamków, punktów widokowych oraz mniejszych labiryntów skalnych i wąwozów. 
Po spacerze w skalnym mieście można wybrać się kolejką do pobliskich Teplic nd Metuji. Adrszpaskie Skalne Miasto, 21.05.2010

You Might Also Like

0 komentarze

Instagram