Park Mużakowski, Bad Muscau i diabelski most Rakotzbrücke

kwietnia 27, 2009


Park Mużakowski to największy w Polsce i Niemczech krajobrazowy park stylu angielskiego.

Piękny Park Mużakowski 

Został założony w XIX wieku przez pruskiego arystokratę, księcia Hermanna von Pückler-Muskau i należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej. W 2004 roku został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Ma powierzchnię ponad 700 hektarów. Jest położony w dolinie Nysy Łużyckiej. Po stronie niemieckiej zlokalizowana jest jego centralna część, z zabudowaniami rezydencjalnymi i ogrodami. Po stronie polskiej znajduje się natomiast naturalistyczny park o powierzchni ok. 500 hektarów. Obie części łączą dwa mosty: Most Podwójny oraz Most Angielski.
Park Mużakowski to połączenie natury oraz sztuki ogrodniczej. To przemyślana kompozycja, łącząca elementy naturalne i kulturowe. Dziś intryguje tych, którzy jeszcze go nie znają i zachwyca tych, którzy go już odkryli. Parkowe obiekty i miejsca to precyzyjnie dobrane składniki wyimaginowanego świata, to opowieść o pięknie, którą chce nam przekazać jej twórca. 

Park Mużakowski rowerem

Załatwiamy sobie nocleg w agroturystyce we wsi Włostowice. Dojeżdżamy tam rano z rowerami na dachu samochodu, zostawiamy bagaże i wsiadamy na rowery. Jedziemy do pobliskiej Łęknicy by zwiedzić ten inny niż wszystkie park. Park Mużakowski rowerem - Zamek Bad Muskau

Dojeżdżamy do pięknego zamku Bad Muskau. Z zamkiem ściśle wiąże się postać księcia Hermanna von Pücklera – Muskau – ekscentryka, kosmopolity i wielkiego podróżnika dziewiętnastego stulecia. Projektowanie ogrodów obok hulanek było sensem życia księcia, co doskonale przedstawia jego spuścizna. Wszystkie idee, marzenia i oczekiwania względem Bad Muskau wydał on w formie książki. Przelane na papier wizje pokazują jak niewiele z nich udało mu się zrealizować. Jego pragnienia sięgały daleko poza ogrody. Zainspirowany romantycznymi posiadłościami w Anglii chciał wznieść w swoim parku podobną rezydencję – na wzór tych zza morza.
Zamek, który można podziwiać dzisiaj nie ma ani grama podobieństwa z pierwotną koncepcją Pücklera. 


Park Mużakowski rowerem - Kromlau i diabelski most Rakotzbrücke

Kolejnego dnia jedziemy do Kromlau, niewielkiej wioski, położonej w saksońskiej części Łużyc. Do Kromlau prowadzą ścieżki rowerowe oraz kolejka wąskotorowa z Weisswasser. Na podróżujących samochodem czeka ogromny parking, bo Kromlau to także kąpielisko z terenami rekreacyjnymi.
Wystarczy przemierzyć 6 km z Łęknicy, aby znaleźć się w jednym z niezwykłych łużyckich parków. Znajduje się tu park różaneczników oraz jedno z bardziej magicznych i fotogenicznych miejsc, jakie możemy sobie wyobrazić - Rakotzbrücke, czyli diabelski most zbudowany z bazaltowych ciosów. Jego stroma, 35-metrowa konstrukcja w połączeniu z odbiciem w wodzie tworzy iluzję okręgu. Tego typu mosty łączono z diabłem dlatego, że wierzono, iż coś tak wspaniałego nie mogło zostać stworzone przez człowieka. Ta szatańska konstrukcja stanowi od dawna główny cel amatorów fotografii o każdej porze roku. 


Park Mużakowski, Kromlau 25-26.04.2009

You Might Also Like

0 komentarze

Instagram