Od konwaliowego wszystko się zaczęło

maja 18, 2008

Kajaki, Gmina Przemęt, Wieleń - Papiernia - Wieleń

To był nasz pierwszy spływ. Miałyśmy wcześniej do czynienia z kajakami, ale były to okazjonalne sytuacje, najczęściej podczas pobytu nad jakimś jeziorem. Coś w stylu - wypożyczasz na godzinę czy dwie kajak i pływasz sobie bez wyraźnego celu.
Takie zwyczajne rekreacyjne pływanie jest oczywiście bardzo przyjemne ale nie jest w stanie zachwycić, zaszczepić bakcyla, sprawić by chciało się więcej. My miałyśmy to szczęście, że szukając pomysłu na ciekawe spędzenie czasu, trafiłyśmy na spływ po konwaliowym szlaku, organizowany przez pobliską gminę Przemęt. Od tego spływu rozpoczęła się nasza przygoda z kajakami.


Konwaliowy Szlak Kajakowy ma długość 37 km i jest najbardziej znanym i popularnym szlakiem Pojezierza Leszczyńskiego. Wytyczony został na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego i wiedzie przez 19 jezior połączonych kanałami. Na szlaku znajdują się pewne utrudnienia, którymi są zamulone Jezioro Miałkie, konieczność przewiezienia kajaków z osady Papiernia do Jeziora Dominickiego (ok. 3 km) oraz okresowo zarośnięty trzciną Kanał Błotnicki (ok 3,5km). Do przepłynięcia całego szlaku potrzeba 2 dni.

Trasa spływu zorganizowanego przez gminę Przemęt wiodła tylko częścią szlaku - z Wielenia jeziorami (Wieleńskim, Trzytoniowym, Breńskim, Białym, Miałkim, Lincjusz, Brzeźnie) i kanałami do Papierni, w której zorganizowany był catering i z powrotem do Wielenia.
Malownicze kanały, które okazały się namiastką rzeki oraz bliski kontakt z przyrodą zachwyciły nas do tego stopnia, że chociaż bardzo zmęczone całodniową wyprawą, jeszcze długo przeżywałyśmy ten inny niż wszystkie dzień. Odkryłyśmy, że jest to niesamowity sposób aktywności i że istnieje coś takiego jak turystyka kajakowa, którą od tego momentu mocno zaczęłyśmy się interesować by w końcu zorganizować sobie nasze pierwsze kajakowe wakacje na Wdzie (link do posta).

P.S. Nazwa szlaku pochodzi od znajdującej się na Jeziorze Radomierskim Wyspy Konwaliowej, która jest ścisłym rezerwatem przyrody. Na wyspie występuje unikatowa, odmiana konwalii majowej, o delikatnym różowym żyłkowaniu i o różowych nasadach pręcików, niespotykana w żadnym innym miejscu na świecie. Na wyspie gnieździ się również wiele rzadkich gatunków ptaków: kania czarna i kania ruda, kolonia czapli siwej, kilka gatunków dzięciołów. Dla zainteresowanych podaję link do ciekawego filmu o wyspie https://youtu.be/TLp-tji9BoQ

Spływ kajakowy z Gminą Przemęt. Wieleń - Papiernia - Wieleń - 17.05.2008

You Might Also Like

0 komentarze

Instagram