Świt w Dolinie Baryczy

września 27, 2016


Jedziemy na rykowisko, połączone z obserwacją ptaków. Planujemy spać w samochodzie więc bierzemy ze sobą materace, śpiwory, ciepłe ciuchy i w drogę. 
Po drodze odwiedzamy różne stawy, znajdujące się na trasie, w tym staw Jamnik, na którym często dużo się dzieje. Na polach pasą się żurawie. 

Przed wieczorem zalegamy na bagnie w oczekiwaniu rykowiska. Komary atakują niemiłosiernie. Jeleń z łaniami wychodzi po zmroku. Niestety jest zbyt ciemno by zrobić zdjęcie. Jedziemy na nocleg koło wieży widokowej w Radziądzu. 
W nocy budzimy się kilka razy z zimna. Nie sądziłyśmy, że temperatura spadnie w nocy do zera. Przed świtem wygrzebujemy się ze śpiworów. Z każdej strony słychać donośne porykiwania byków. Chodzimy po okolicy nasłuchując i szukając ale niestety pojawia się nam tylko przez chwilę w gęstej mgle i odchodzi. Dobre chociaż to. Za to krajobrazy przed świtem nieziemskie.


Zmarznięte jedziemy do Milicza na kawę i śniadanie, a potem idziemy na długi spacer.
W okolicy odbywają się lokalne festyny z okazji corocznych Dni Karpia. Święto Kolejki Wąskotorowej w Krośnicach i Święto Sadów w Wierzchowicach. Na festynach można spróbować regionalnych smakołyków, z czego korzystamy z miłą chęcią w porze obiadowej. Smażony karp w leciutkiej panierce - bomba.

Winnica de Sas z Czeszyc przywiozła na festyn swój pyszny wytrawny cydr, który bardzo przypadł nam do gustu. Kupiłyśmy kilka butelek na wynos.
 

Na deser zjadłyśmy pyszne jabłka w cieście - przebój Święta Sadów.


Nasycone smakołykami jedziemy na staw Jamnik poobserwować ptaki.
Siwa czapla pożera rybę za rybą. Wystarczy zanurzyć łeb by bez problemu wyłowić zdobycz.Zbliża się wieczór więc przemieszczamy się na Stary Staw, na którym co roku o tej porze lądują żurawie na nocleg. Niestety w tym roku tylko nad nim przelatują. Lądują w innym miejscu. Robimy kilka zdjęć urokliwego zachodu słońca i zadowolone z przyjemnego weekendu wracamy do Leszna.
Dolina Baryczy 24-25.09.2016

You Might Also Like

0 komentarze

Instagram