Bajdarka jedzie do Wenecji na Vogalongę!

maja 21, 2016


Wydawało się to niemożliwe, a okazało się dość proste.
Do Wenecji jedziemy w 6 osób dwoma samochodami. Wyjeżdżamy w piątek po południu, na miejscu jesteśmy w sobotę rano. Zostawiamy samochody na parkingu w Passo Compalto, wodujemy kajaki w porcie i płyniemy na pobliską wyspę gdzie rozbijamy obóz na kilka dni.

Vogalonga 2016 -  kajakiem po Wenecji

La Vogalonga - znaczy długi wyścig, chociaż wyścigiem właściwie nie jest. To święto wioślarzy, które odbywa się co roku w Wenecji. Pierwsze miało miejsce w 1974 r. jako protest wenecjan przeciwko motorówkom, które niszczą Wenecję. Tego dnia zatrzymany jest ruch łodzi silnikowych.
Na wodzie odbywa się festiwal przeróżnych jednostek napędzanych wiosłami. Można zobaczyć gondole, smocze łodzie, osady wioślarskie, kanu, kajaki oraz inne pływadła.

Uczestnicy Vogalongi otrzymują numery startowe i naklejki na łodzie a po przypłynięciu do mety pamiątkowe medale.


Pływanie kajakiem po Wenecji nie jest skomplikowane, trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach: należy trzymać się prawej strony kanału, chyba że mija się gondole. Wtedy należy przejść na lewą stronę i starać się nie przeszkadzać gondolierom w manewrowaniu długim wiosłem.   


Pływanie kajakiem po kanałach Wenecji

W kanałach jest spory ruch, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Trzeba więc zachować szczególną ostrożność by nie wejść w kolizję z innymi jednostkami pływającymi. Trzeba również mieć świadomość, że Wenecja pozbawiona ulic i ruchu samochodowego wykorzystuje kanały nie tylko jako atrakcję turystyczną ale również do codziennych czynności - transportu żywności, wywozu śmieci, dojazdu ambulansu itd. Nie wolno wpływać na wielki Canale Grande, który generuje spory ruch wielkich i szybkich jednostek. Przepłynięcie przez wyznaczone torowisko wodne wymaga zachowania dużej ostrożności.
Przez trzy dni opływamy Wenecję kanałami i ciągle nie mamy dość. Wrażenia są niesamowite, nie da się ich wyrazić słowami. To trzeba przeżyć samemu.
Wenecja i wyspy Laguny Weneckiej kajakiem

Odwiedzamy też inne wyspy Laguny Weneckiej: Murano słynące z artystycznych wyrobów ze szkła, Burano znane z dzieł koronkarskich oraz niewielkie Torcello.


Murano Burano

Torcello
Wenecka przygoda była dla nas pięknym przeżyciem. Pozostał w nas wielki niedosyt. Musimy tam kiedyś wrócić.

Wenecja, 14-18 maja 2016

You Might Also Like

0 komentarze

Instagram