Smutne Kino MAZUR

listopada 26, 2019


Oto smutna historia kina, które kiedyś było perełką polskiej kinematografii. I choć ekran ciągle wisi na swoim miejscu to wyświetla tylko jeden obraz - permanentny obraz nędzy i rozpaczy.
  


Kino Mazur

Historia kina Mazur rozpoczęła się od Holendra - Eduarda Juliusza Vortheila, który urodził się w 1851 roku. W wieku 15 lat, z powodu śmierci brata, uciekł od rodziny i zaczął podróżować. Podczas wojaży po Europie kupił kinematograf od braci Lumiere. Pojechał z nim do St. Petersburga i sfilmował koronację cara Mikołaja II. Od cara w dowód zasług dostał koncesję na otwarcie kinematografów w Rosji. W tym czasie w Rosji przebywał szach Persji, który będąc pod wrażeniem pracy filmowca, zaprosił go do siebie, do Teheranu, gdzie został nadwornym filmowcem z bajecznie wysoką pensją. Na początku XX wieku znalazł się w Łodzi, gdzie założył kinoteatr Urania. Przed wybuchem I wojny światowej zaczął robić interesy w Pabianicach. Do spółki z Rudolfem Masickim wybudował kino Luna. W 1918 odsprzedał w całości kino Masickiemu. Pionier kinematografii zmarł w roku 1927 w wieku 76 lat. Po II wojnie światowej Luna została znacjonalizowana i zmieniła nazwę na Mazur. 

 Kino Mazur przestało funkcjonować w połowie lat 90. Właścicielem kina był wtedy Skarb Państwa, a użytkownikiem firma „Helios” z Łodzi. Z kina wywieziono dosłownie wszystko, od aparatury filmowej po meble i boazerię. W takim stanie w 1996 r. przekazano kino przedwojennym spadkobiercom - potomkom Rudolfa Masickiego. Po latach odzyskali sądownie swoją własność, czyli pusty, zniszczony budynek z przeciekającym dachem. Brak słów na taką rażącą niesprawiedliwość, bo przecież państwo zawłaszczyło ich kino w bardzo dobrym stanie. Brak odpowiednich funduszy i pomocy ze strony włodarzy miasta nie pozwoliły jednak na remont i reaktywację obiektu. 
Obecnie wnętrze kina wygląda jak po kataklizmie. Zawaliła się już spora część dachu, na którym rosną drzewa. Z roku na rok kino popada w coraz większą ruinę. Nic już go nie uratuje i nic z niego nie pozostanie prócz wspomnienia.


Kino Mazur, Pabianice 10.11.2019

You Might Also Like

0 komentarze

Instagram