Ruina z Chróściny

grudnia 10, 2018


Barokowy Pałac w Chróścinie powstał w pierwszej połowie XVII wieku. Na dzień dzisiejszy jest totalną ruiną, zupełnie nie do odratowania.
Ciężko się do niego dostać bo tren jest ogrodzony siatką a budynek obrośnięty gęstymi chaszczami. Prowadzi do niego stara brukowana droga. Na działce znajduje się także staw oraz budynki gospodarcze: chlewnie, kuźnia, magazyn zbożowy, budynek obory i stodoła. Dostrzec można przez zarośla jedno z wejść z rzeźbionym portalem z motywami roślinnymi. Niestety zostało zamurowane. 
Za murem znajduje się park pałacowy, do którego prowadzi przejście przez ozdobny łuk. Wygląda to jak przejście do tajemniczego ogrodu.
Od strony parku można dostać się do wnętrza pałacu, które przeraża ogromem zniszczenia. Nie zostało tu już nic godnego uwagi. 

   

Właścicielem pałacu i majątku w latach 1891 – 1931 był ród von Berhuth z pobliskich Witoszyc. W latach 30-tych XX wieku majątek stanowił własność państwa pruskiego. Po II wojnie światowej majątek znajdował się w posiadaniu miejscowego PGR-u, który doprowadził go do kompletnej ruiny. Obecnie pałac i zabudowania gospodarcze są w prywatnych rękach, jednak właściciel nic nie robi, aby ten zabytek ocalić od degradacji. Serce boli na myśl o tym, jak łatwo obrócono ten piękny obiekt w ruinę. 

Chróścina, 8.12.2018

You Might Also Like

6 komentarze

 1. Szkoda ze nie zajrzalyscie do jednej ze stodol, zostalo troche kolumn, ktore w polaczeniu z roslinnoscia i czesciowo zawalonym dachem wygladaly niezwykle klimatycznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O kurczę! Nie wiedziałam! Trochę się spieszyłyśmy bo ludzie się kręcili i nie chciałyśmy być zauważone :) Masz jakieś zdjęcie?

   Usuń
  2. Mam. Ale tu sie chyba nie wkleic. Na fb ci potem wysle

   Usuń
  3. Już znalazłam na twoim blogu. Rzeczywiście super. Gapy z nas!!!

   Usuń

Instagram