Książęcy spływ

kwietnia 03, 2011

Kajaki na malowniczych kanałach. Nowe Domy - Wąsosz.

W tym roku postanowiłyśmy przywitać wiosnę spływem kajakowym. Korzystamy z oferty Radka Mrówki kajaki za friko i dołączamy do spływu kanałem Kokot, kanałem Książęcym i rzeką Orlą.
Kanał Kokot zasila Kanał Książęcy, który jest dopływem rzeki Orla w zlewni Baryczy w województwie dolnośląskim. Ze względu na niski poziom wody i zarastanie kanałów, wczesna wiosna to jedyna pora, kiedy można nimi spłynąć.
Startujemy przy moście w Nowych Domach. Płyniemy malowniczym i wąskim kanałem Kokot. Na trasie spotykamy wiele utrudnień, na które Radek zawsze jest przygotowany i służy pomocą.


Zewsząd rozlegają się głosy ptaków. Nad nami przelatują krzyżówki, klucze gęsi i żurawi. W oddali krążą drapieżniki. Wiosenna krzątanina w pełni. 

Na trasie nie brakuje też zwalonych drzew, jednak płaskie kajaki ułatwiają nam przeciskanie się pod nimi.

W pewnym momencie kanał zamienia się w wąską strużkę. Wiosłowanie staje się trudniejsze.


W końcu wpływamy w malowniczy zalesiony odcinek. Pomimo licznych przeszkód jest on bardzo atrakcyjny krajobrazowo.


Na mostku pośród łąk robimy przerwę na rozprostowanie kości i posiłek.

Ruszamy dalej i dopływamy do niezbyt długiego ale jakże urokliwego kanału Książęcego. Tu napotykamy na dalsze przeszkody. Niektórych niestety nie da się pokonać bez wysiadania z kajaka.


Z Kanału Książęcego jazem przedostajemy się na rzekę Orlę. Orlą dopływamy z nurtem do Wąsosza, gdzie kończymy spływ, zachwycone pięknem poznanych kanałów.
Kanał Książęcy - Kanał Kokot - Orla 3.04.2011

You Might Also Like

0 komentarze

Instagram