Baryczą do Ryczenia

sierpnia 02, 2009

Odcinek Wąsosz - Ryczeń.

Szukając spływów kajakowych w najbliższej okolicy trafiłyśmy na stronę Radka Mrówki kajaki za friko. Organizuje on głównie spływy po Baryczy. Postanowiłyśmy podłączyć się pod jeden z jego spływów i płyniemy pierwszy raz tą malowniczą rzeką.
Barycz jest prawobrzeżnym dopływem Odry. Jej źródła znajdują się koło Ostrowa Wielkopolskiego. Długość rzeki to 138,5 km. Wpada ona do Odry na wysokości Wyszanowa. Charakteryzuje się bardzo małym spadkiem, który wynosi średnio ok. 0, 035% i jest to jeden z najmniejszych spadków wśród polskich rzek. Było to przyczyną tworzenia się wzdłuż niej rozległych bagien, mokradeł, torfowisk i podmokłych łąk. Jej nazwa pochodzi najprawdopodobniej od starosłowiańskiego słowa bara, które oznacza bagno.
Szlak rozpoczyna się w Odolanowie i liczy 120 km. Jest to szlak łatwy, ale nieco uciążliwy (12 przenosek), jego przebycie wymaga ok. 5 dni. Rzeka przepływa przez malowniczy krajobraz doliny barycko-głogowskiej z pięknymi lasami łęgowymi i licznym ptactwem, zamieszkującym stawy. Atrakcją szlaku są Stawy Milickie, które w dolinie Baryczy zajmują 5324 ha i mają status rezerwatu oraz pozostałości dawnych grodów.


Nasz odcinek zaczynamy na Orli, która po chwili wpada do Baryczy. Po drodze mijamy grodzisko w Bełczu Małym oraz zabytkowy kościół w Sądowelu. Spływ kończymy przenoską na zalew w miejscowości Ryczeń.
Spływ Baryczą Wąsosz - Ryczeń 1.08.2009

You Might Also Like

0 komentarze

Instagram