Opuszczona fabryka Ossera

października 04, 2019


Przędzalnia fabrykanta, kupca warszawskiego, honorowego konsula Włoch - Adama Ossera. Została wzniesiona w roku 1903 na wzór średniowiecznej warowni. Osser zatrudniał w niej 364 pracowników.
W czasie II wojny światowej Niemcy zdemontowali maszyny włókiennicze i zaczęli produkcję części do samolotów i samochodów. Po zakończeniu wojny utrzymano ten profil produkcji, zakład upaństwowiono, a fabryka otrzymała nazwę Fabryki Osprzętu Samochodowego „Polmo”.

Fabryka Adama Ossera obecnie

Znalezienie wejścia na teren opuszczonej, zdewastowanej fabryki zajęło nam jakąś chwilę. Wiadomo, że takie obiekty zawsze mają jakiś mniej lub bardziej widoczny właz, tak też było w tym przypadku. Jednak wejście do samego budynku okazało się już trochę trudniejsze ale oczywiście możliwe. Budynek ma kilka kondygnacji połączonych ze sobą schodami i windami. Każda z kondygnacji mieści olbrzymie sale produkcyjne z kolumnami. Można też wejść na szczyt wieży a z wieży dostać się na dach by podziwiać roztaczającą się panoramę Łodzi. Niestety nie można cofnąć się w czasie by zobaczyć jak kiedyś wyglądał ten kawał historii. Jedyne co można aktualnie obejrzeć to ciekawe graffiti, których fabryka Ossera stała się galerią, a my do obejrzenia tej galerii zapraszamy. 

   
 
 

   


 


 
Łódź, 11.08.2019

You Might Also Like

0 komentarze

Instagram