Zatopiony Park Narodowy

lipca 08, 2013


Wpadłyśmy na pomysł by przejechać się do Słońska na rozlewiska Warty by oddać się ptasim obserwacjom.
Park Narodowy Ujście Warty to teren dawnej delty rzeki Warty w ujściu do rzeki Odry. Jest to jeden z najważniejszych terenów lęgowych ptaków wodnych i błotnych w Polsce: stwierdzono tu lęgi ponad 140 gatunków ptaków. Okolice Słońska to jeden z najważniejszych w całej Europie terenów podmokłych, rozciągający się na przestrzeni kilku tysięcy hektarów i gromadzący w okresie wędrówek setki tysięcy ptaków. 
Noclegi zaklepujemy sobie na "Betonce". Do głowy nam nie przyszło żeby sprawdzić stan wody. Nie zastanowił nas nawet fakt, iż "Betonka" posiadała wolne pokoje. W drodze do Słońska trafiamy na piękne stado jeleni.


Na miejscu okazuje się, że zamiast spacerować będziemy wiosłować. Ścieżki przyrodnicze zalane są kilkumetrową wodą. Wypożyczamy kanadyjkę i pływamy sobie po nich. 

 Jak na tą porę roku to widok naprawdę bardzo rzadki. Napotkana starsza kobieta, wypasająca krowy opowiada nam, że tak długo utrzymującej się wysokiej wody nie było tu od dziesiątek lat. Narzeka na brak możliwości wykarmienia bydła.


     

Słońsk, 6-7 lipca 2013

You Might Also Like

0 komentarze

Instagram